Ez egy: 
Nemzetközi

Szűcs Viktória BDDSZ elnök is részt vett 2017. december 6-án azon a Brüsszelben megtartott tanácskozáson, ahol 11 országból érkezett húsz gyermekgondozásért (bölcsődei ellátásért) felelős szakszervezeti vezető és az európai intézmények képviselői találkoztak, hogy megvitassák az ágazatban a minőségi foglalkoztatás kihívásait. A találkozó az EPSU által szervezett, az Európai Bizottság által finanszírozott projekt része volt, amely a minőségi foglalkoztatásra vonatkozó kritériumokat vizsgálja, és azt, hogy a gyermekgondozási szolgáltatások hogyan egészülnek ki e kritériumok alapján.

A találkozó kezdetén az EPSU szakpolitikai munkatársai, Richard Pond és Luca Scarpiello bemutatta a projektet és az EPSU legutóbbi, a szociális szolgáltatásokra és a gyermekgondozásra összpontosító munkáját ismertették meg a résztvevőkkel. Ezt követte Monique Ramioul, a Leuven Egyetem HIVA egységének előadása, aki meghatározta a minőségi foglalkoztatás fogalmát, majd ezt a különböző országok tapasztalataihoz kapcsolta.

Több ország részletes beszámolója után, számos kulcsfontosságú kérdés került azonosításra:

  •   alacsony fizetés, ill. egyes országokban kicsivel több, mint a törvényes minimálbér;
  •   az alacsony státusz és a munka alul-értékelése;
  •   a munka intenzitás és a más feladatokra nehezedő nyomás;
  •   egészségügyi és biztonsági kérdések az izom-csontrendszeri rendellenességek és stressz körül;
  •   a személyzet hiánya, az idősödő munkaerő, a toborzási nehézségek és a magas létszámcsökkenés;
  •   korlátozott karrierfejlesztés és a képzés és a képesítések következetlen megközelítései;
  •   nem megfelelő állami finanszírozás és beruházások; és
  •   széles variációk a személyzetnél: a gyermekek aránya, és hogy vannak-e ezekre vonatkozó előírások vagy iránymutatások.

Míg a fentiek országonként eltérőek voltak, sok közös kihívás van az ágazat szakszervezetei számára, akik szintén elismerték a munkavállalók toborzásának és szervezésének nehézségeit.
Magyarországról, Bulgáriából, az Egyesült Királyságból - különösen Angliából és Skóciából, Olaszországból és Írországból érkező munkatársak részletes prezentációkkal illusztrálták ezeket a pontokat. (A prezentációkat lásd alább).

A vita után Mathias Maucher (az EPSU szakpolitikai csoportjától) rövid áttekintést adott az EPSU munkájáról a szektorban, illetve, hogy az EPSU hogyan alakította az európai szintű fejleményeket, különösen a barcelonai célokat a gyermekgondozásról, a szociális befektetési csomagot és az európai szemesztert, amely összekapcsolja az egészségügy és a szociális szolgáltatások ágazatában a személyzeti szintet, az egészség és a biztonság, valamint a szakmai képzés köré csoportosuló egyes szövetségek kezdeményezéseit. Emellett kiemelte a szakszervezetek tagszervezési munkájának fontosságát a gyermekgondozás területén.

A találkozón kicserélt információk fontos szerepet játszottak a Leuven Egyetem munkatársainak a projekt során végzett kutatásához, akik jelentéstervezetet nyújtanak be a következő, 2018. június 7-8-án Brüsszelben tartandó projekttalálkozóra.

Brüsszel, 2017. december 6. 

Az előadások anyagai  - angol nyelven - elérhetőek az EPSU honlapján itt!

Üdvözöljük! (bővebb tartalomért regisztráció után lépjen be)


Amennyiben regisztrálni szeretne kattintson a linkre: Regisztráció


Köszöntjük Emma nevű olvasóinkat!

Szavazás (csak regisztrált felhasználók!)

Egyetért-e a szociális ágazatban dolgozók béremelésének elodázhatatlan szükségességével? (Csak regisztrált tagi felület!)
igen
97%
nem
3%
nem tudom
0%
Összes szavazat: 66

Találj meg minket a Facebook-on

Hirdetés