Ez egy: 
Szociális Ágazati Demonstrációs Bizottság

Megkezdődött a fenyegetés?

Az RTL Klub ma esti Híradójában a szociális ügyekért felelős államtitkárt idézték, aki szerint a szociális ágazat szerdai sztrájkja törvénytelen, mert azt hamarabb be kellett volna jelenteni. Számos jelzést kaptunk tagjainktól is, hogy egyes munkáltatók a sztrájk jogellenességére hivatkozva fegyelmi büntetéssel fenyegetik a dolgozókat, mert szerintük a sztrájkot helyben legalább a sztrájk kezdete előtt hét nappal be kellett volna jelenteni.

A Sztrájktörvény a vitatott kérdést érintő egyeztető eljárásra hét napos határidőt biztosít. Az egyeztető eljárások még 2013 decemberében, a Sztrájkbizottság megalakulását követően megkezdődtek, a hét nap így sokszorosan letelt.

A bérre vonatkozó követelésünk módosításáról és a követelések nyomatékosítására meghirdetett 2016. április 20-i sztrájkról, még április 12-én tájékoztattuk a Kormány képviselőjét. A követelések módosítására lehetőségünk van, a Sztrájktörvény nem írja elő, hogy ezzel az egyeztetésre előírt hét napos határidő újraindulna. Ha így is lenne, a sztrájkra a bejelentést követő nyolcadik napon kerülne sor, ami a törvényi előírásoknak megfelel.

Mivel a sztrájkkövetelésekről a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság és a Kormány képviselője egyeztetett, és a követelések címzettje nem a munkáltató, a hét napos egyeztetési kötelezettség helyben, intézményi szinten a sztrájkolókat nem köti.

A Sztrájktörvény nem írja elő, hogy a sztrájkot mikor kell bejelenteni. Az együttműködési kötelezettség jegyében, az elégséges szolgáltatásra vonatkozó ajánlatunkban ugyanakkor azt vállaltuk, hogy a sztrájkolók a munkáltatót és az ügyfeleket vagy azok hozzátartozóit is legkésőbb a sztrájkot megelőzően 48 órával tájékoztatják a munkabeszüntetésről. Ahogy eddig is tettük, ennek betartására nyomatékosan kérjük a sztrájk minden résztvevőjét!

A Sztrájktörvény szerint a sztrájkban való részvétel önkéntes, az abban való részvételre, illetve az attól való tartózkodásra senki nem kényszeríthető. A jogszerű sztrájkban résztvevő dolgozókkal szemben a munkabeszüntetés befejezését célzó kényszerítő eszközökkel nem lehet fellépni. Felszólítjuk a Kormány képviselőit, a fenntartókat és a munkáltatókat, hogy a Sztrájktörvény ezen rendelkezését tartsák be, és hagyjanak fel a dolgozók nyílt vagy burkolt fenyegetésével!

Budapest, 2016. április 16.

Üdvözöljük! (bővebb tartalomért regisztráció után lépjen be)


Amennyiben regisztrálni szeretne kattintson a linkre: Regisztráció


Köszöntjük Ervin nevű olvasóinkat!

Szavazás (csak regisztrált felhasználók!)

Egyetért-e a szociális ágazatban dolgozók béremelésének elodázhatatlan szükségességével? (Csak regisztrált tagi felület!)
igen
97%
nem
3%
nem tudom
0%
Összes szavazat: 66

Találj meg minket a Facebook-on

Hirdetés