Szociális Ágazati Demonstrációs Bizottság

 ORSZÁGOS SAJTÓKÖZLEMÉNY

A Szociális Ágazati Sztrájkbizottság (melynek tagjai: a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete, a Szociális Munkások Szakszervezete és az Autonóm Területi Szakszervezet) határozottan tiltakozik a Magyar Közlöny 107. számában megjelent 1440/2017. (VII. 4.) Korm. határozatban foglaltak ellen!

A 2016. évi költségvetési maradványok egy részének felhasználásáról szóló kormányhatározat rendelkezése szerint az Emberi Erőforrások Miniszterének 90 millió Ft közpénzt kell a versenysport támogatására átcsoportosítani a szociális humánszolgáltatók részére biztosított, 2016-ban fel nem használt szociális- és gyermekvédelmi ágazati pótlék és egyéb ágazati bérrendezéssel összefüggő támogatásból.

Sztrájkbizottságunk évek óta küzd a szociális ágazatban dolgozók anyagi megbecsüléséért, amiért több akciót is szervezett: petíciónkhoz több mint 40 000 támogató aláírást gyűjtöttünk össze és adtunk át a miniszternek, számos alkalommal szerveztünk utcai demonstrációt, 2016. április 20. napján egynapos sztrájk megtartására is sor került.

Az önálló bértábla vagy a kiegészítő pótlékrendszer bevezetése közti választás kizárólag a kormány döntésén múlt, kárvallottjai azonban a dolgozók, akik hónapról hónapra jelentős összegtől esnek el azáltal, hogy az ágazati pótlék több rendszeres vagy alanyi jogon járó juttatásuknak nem képezi alapját.

Mindemellett sok helyen nem a jogszabálynak megfelelően határozták meg az egyes dolgozók ágazati pótlékának összegét. A területen nagy a fluktuáció és az elvándorlás, illetve jelentős az üres állások száma is. Feltételezzük, hogy a fenti okok vezettek ahhoz, hogy pénzmaradvány keletkezett. Álláspontunk szerint ez a 90 millió forint valójában azokat a szociális ágazatban dolgozókat illeti meg, akik a mindennapokban ott állnak az idős ellátottak, a fogyatékos embertársaink és a gyermekvédelmi gondoskodásban részesülő gyermekek mellett.

Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy az amúgy is súlyosan forráshiányos szociális és gyermekvédelmi ágazatban keletkező maradványokat ne ágazati célokra használják fel!

Sztrájkbizottságunk már januárban kezdeményezte, hogy a szociális ágazati összevont pótlék és a bölcsődei pótlék összege beszámítódjék az illetménynövekedés, a jubileumi jutalom, valamint egyes bérpótlékok számítási alapjába. Erre a mai napig nem kaptunk hivatalos választ, pedig úgy tűnik, hogy a fedezet egy része vagy akár egésze rendelkezésre állt!

A Szociális Ágazati Sztrájkbizottság az akciókkal elért forrásokért kiáll, és határozottan elutasítja, hogy a dolgozóknak járó közpénzből a versenysportot támogassák! Ezért felszólítjuk a kormányt, hogy vonja vissza a kormányhatározatot, és azonnali egyeztetést folytasson Sztrájkbizottságunkkal a 90 millió Ft ágazaton belüli felhasználásáról.


Budapest, 2017. július 6.


                                                                                  Szociális Ágazati Sztrájkbizottság

Tájékoztató

A mai napon a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság kezdeményezésére sztrájktárgyalásra került sor a kormány képviselőjével, Nyitrai Imre helyettes államtitkárral.

A szakszervezeti oldal bevezetőjében visszautalt arra, amit már az előző, 2016. november 17-i találkozón is kifejtett: az ágazatban drámai folyamatok zajlanak, állandósult a munkaerőhiány, az intézmények súlyosan alulfinanszírozottak, az ellátások színvonala tovább romlik. A minimálbér és a garantált bérminimum nagyarányú emelése örvendetes fejlemény, de az emelt bérek kifizetése – a finanszírozási feltételek változatlansága esetén – az intézményeket, különösen a civil és egyházi, valamint önkormányzati fenntartású intézményeket megoldhatatlan feladat elé állítja. A Sztrájkbizottság felhívta a figyelmet, hogy az intézmények fennmaradása, az elbocsátások elkerülése érdekében haladéktalanul pótlólagos finanszírozási intézkedésekre van szükség.

A Sztrájkbizottság sajnálattal vette tudomásul, hogy figyelmeztetése ellenére – bár a 9 milliárd forintos fedezet az ágazat áprilisi sztrájkja óta rendelkezésre áll, amelyből 1,5 Mrd bölcsődei pótlékként már bevezetésre került  – nem került sor időben a minimálbér-intézkedésekből kimaradók szociális ágazati összevont pótlékának emelésére. Sőt, a jogszabályi környezet változásából fakadóan esetenként a bérek csökkenésére is sor került. Ez a folyamat újabb távozási hullámot indított el, főleg a diplomás munkakörökben.

A szakszervezeti oldal tájékoztatást kért a kormánytól a tervezett finanszírozási intézkedésekről is.

Nyitrai Imre válaszában hangsúlyozta, hogy a magasabb szakképzettségű dolgozók pótlékemelésére a korábban ígért januári 1-jei hatállyal, visszamenőlegesen kerül sor. Az ezzel kapcsolatos előterjesztés a sztrájktárgyalással egy időben zajló közigazgatási államtitkári értekezlet napirendjén szerepel, a finanszírozási kérdésekkel egyetemben. A pótlékok korrekciójának kérdése a február eleji kormányülésre kerül, az előterjesztés elfogadása esetén az emelt pótlékok folyósítása a márciusi bérkifizetéssel történik. A munkáltatók számára mindez nem jár majd többletteherrel, az intézmények a pótlékok finanszírozására működtetett mechanizmuson keresztül automatikusan megkapják a szükséges forrást.

A minimálbér- és a garantált bérminimum megnövekedett forrásigényének kompenzációjára az NGM és a BM tesz javaslatot, amely szintén elfogadás előtt áll. Az állami intézmények körében az EMMI az SZGYF-en keresztül nyújt fedezetet, míg a civil és egyházi intézmények részére a költségvetés esetleges módosításáig előrehozott normatíva fizetésére kerül sor. A megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatók 15%-os emelt fajlagos támogatást kapnak. Ez utóbbiakat kormányhatározat írja elő.

A feszült hangulatú találkozón a Sztrájkbizottság rögzítette, hogy a 20 %-os bérkövetelés sajnos még a tervezett bérintézkedésekkel sem teljesül maradéktalanul.

A Sztrájkbizottság átadta javaslatát a kormány képviselőjének, a szociális ágazati összevont pótlék és a bölcsődei pótlék alapilletményként történő figyelembe vételére (a javaslatot ld. a csatolmányban).

Zárásként szó esett a Sztrájkbizottság másik fő követeléséről is, miszerint a munkaközi szünet valamennyi ágazati dolgozó esetében legyen a munkaidő része. A kormány képviselője egyértelművé tette, hogy e kérdés jogszabályi rendezésére jelen kormányzati ciklusban reális esélyt nem lát.

Budapest, 2017. január 25.

Szociális Ágazati Sztrájkbizottság

A mai napon a Sztrájkbizottság kezdeményezésére sztrájktárgyalás zajlott le a kormány képviselőivel az ágazatban kialakult helyzetről.

A Sztrájkbizottság rámutatott arra, hogy az ágazatban korábban nem tapasztalt mértékű válságjelenségek tapasztalhatóak, amelyek a krónikus alulfinanszírozottságban, szakmai munkaerőhiányban és a kritikus mértékű elvándorlásban mutatkoznak meg.

A Sztrájkbizottság rámutatott arra, hogy a közelmúltban bejelentett, a következő években megvalósuló minimálbér- és garantált bérminimum emelések az ágazatban kettős hatással járnak. Egyfelől a legalacsonyabb keresetek emelése régóta várt, szükséges lépés, amely azonban másfelől a képzettségen és a munkatapasztalaton alapuló bérrendszer kategóriáinak elfogadhatatlan összetorlódásával jár. Az így kialakult bérezés – a teljesítmény tagadásával – nem felel meg semmilyen igazságossági és méltányossági követelménynek. Különösen aggasztó a diplomával rendelkezők munkájának relatív leértékelődése.

A Sztrájkbizottság tájékoztatást kért a kormánytól azokról a tervezett lépésekről, amelyek a kialakult problémák azonnali kezelésére szolgálhatnak.

A felek egyetértettek abban, hogy a tárcának a jövő évi költségvetésben szereplő, mintegy 7,5 milliárd forintnyi, bérintézkedésre szánt forrásának prioritásait meg kell változtatni, azt a bérminimumok emelkedésének hatásaiból kimaradó, magasabb iskolai végzettségű munkatársak bérrendezésére kell fordítani. A Sztrájkbizottság jelezte, ennek végrehajtására a lehető legkorábbi időponttól, 2017. január 1-jétől tart igényt, azzal, hogy a bérrendezés mértéke igazodjon a már bejelentett emelésekhez. Továbbá, a nagyarányú béremelések teljes költségvetési fedezetét az intézmények rendelkezésére kell bocsátani, valamennyi fenntartóra kiterjedően.

A Sztrájkbizottság kifejtette, hogy a jelenlegi és a tervezett emelésekkel kialakuló bérrendszer – feloldhatatlan ellentmondásai miatt – nem képezheti az alapját az ágazat kereseti viszonyainak, ezért a továbbiakban az életpálya bevezetését állítja törekvései középpontjába. Ennek érdekében a legszélesebb ágazati összefogás megteremtését tűzi ki célul, és az ebben való együttműködésre hív minden szociális területen dolgozó kollégát és szervezetet.

Budapest, 2016. november 28.

Szociális Ágazati Sztrájkbizottság

A Szociális Ágazati Sztrájkbizottság közleménye

 

A Szociális Ágazati Sztrájkbizottság (amelynek tagjai: Autonóm Területi Szakszervezet, Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezete, Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete) mai ülésén elemezte a szociális ágazatban végbemenő folyamatokat. Megállapította, hogy folyamatos jelzései ellenére a területen tapasztalható válság tovább mélyült: A dolgozók megélhetési viszonyai – néhány foglalkoztatási csoportot leszámítva – érdemben nem javultak, állandósult a krónikus munkaerőhiány, az intézmények a költségvetési megszorítások és a kiszámíthatatlan finanszírozás miatt a napi fennmaradásért küzdenek. Mindez az igénybevevő állampolgárok biztonságát veszélyezteti.

A már bejelentett minimálbér- és garantált bérminimum emelések fordulópontot jelenthetnek a hazai bérek felzárkózásában, számításaink szerint jelentős jövedelemnövekedést hoznak az ágazat munkavállalói túlnyomó részének is. Ugyanakkor élesen rávilágítanak a jelenlegi, közalkalmazotti bértáblán alapuló rendszer tarthatatlanságára: mind több fizetési kategória marad a garantált bérminimum alatt, így végletesen leértékelődik a tudás és az évek során megszerzett munkatapasztalat.                        

Értetlenül állunk az olyan kormányzati kijelentések előtt, miszerint az egyes szakszervezetek által képviselt törekvések okafogyottá váltak a megvalósuló 15-32%-os béremelkedések következtében. Számításaink szerint a bérnövekedés mértéke csak a bérminimumok emelésével hozzávetőleg 14–24 % között szóródik, az átlagok azonban kevéssé fejezik ki a valós helyzetet: lesznek teljes egészében kimaradó dolgozók, elsősorban a magasabb végzettségűek körében. A már sokszor emlegetett jövő évi bérintézkedések 7,5 milliárd forintos fedezete ennek korrekciójára nem elegendő.

A Sztrájkbizottság a kialakult helyzetben tájékoztatást kér a kormánytól a várható intézkedésekről. Céljait, akcióit a megváltozott körülményekhez igazítja.

A Szociális Munka Napjának küszöbönálló munkaszüneti nappá nyilvánítását üdvözöljük. Ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy az ágazat munkavállalóinak szimbolikus megbecsülését a méltányos, kiszámítható, teljesítményarányos bérek, a tisztes megélhetési viszonyok, a kor színvonalának megfelelő, biztonságos és egészséges munkafeltételek, a szakmai továbbképzések lehetősége és támogatása, a rekreáció biztosítása mellett, és nem azok helyett igényeljük. A Köztisztviselők Napjának változatlan feltételek mellett történő megőrzéséért kiállunk.

A Sztrájkbizottság szolidáris az ágazatban tevékenykedő szakszervezetek érdekvédelmi törekvéseivel. A december 5-i sztrájkfelhívás céljaival is egyetért, azonban leszögezi, hogy a sztrájknak a törvényes feltételeknek megfelelő meghirdetése és lebonyolítása a sztrájkot szervezők kötelessége és felelőssége. A jelenlegi helyzet szerint a meghirdetett sztrájk törvényessége nem biztosított, ami az abban résztvevők számára munkajogi, polgári jogi, egyes esetekben büntetőjogi felelősséget alapoz meg. A Sztrájkbizottság ezért tagságát és az ágazat dolgozóit a most meghirdetett sztrájkra nem mozgósítja. Ugyanakkor fenntartja magának a jogot, hogy minden törvényes eszközzel folytassa küzdelmét az ágazat érdekében.

 

Budapest, 2016. november 18.

Szociális Ágazati Sztrájkbizottság

 

Sajnálattal tájékoztatunk, hogy a "Szociális Népszámlálás - Légy TE a 10.000.! "esemény, amelyet november 11-re hirdettünk meg elmarad. A szociális ellátás területéről, sok jelzést kaptunk, hogy a helyi Szociális Munka Napi ünnepségek miatt másik időpontot javasolnak. Mindezért az eseményre beregisztrálók, illetve egyéb módon jelzett részvételek száma nem adta ki az esemény címét megközelítő jelzéseket, így az esemény nem kerül most megtartásra.

Köszönjük a regisztrációkat és a támogatást!

A küzdelmet tovább folytatjuk!

 

 

 

 

forrás: pedagogusok.huMint arról már a sajtóból is értesülhettetek, a szociális ágazatnak 2016-ra beígért érdemi bérrendezés ismételten elmarad. Az évekkel ezelőtt beígért életpálya bevezetése már a napirendről is lekerült.

A Szociális Ágazati Sztrájkbizottság tagjai – az Autonóm Területi Szakszervezet, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, a Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezete, valamint a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete – úgy döntöttek, hogy folytatják a küzdelmet a meghirdetett sztrájkköveteléseik elérésére. Ehhez mozgósítják tagságukat, felhasználnak minden szükséges, törvényes nyomásgyakorló eszközt, és ezek támogatására kérik az ágazatban dolgozó kollégákat.

Budapest, 2016. szeptember 9.

Szociális Ágazati Sztrájkbizottság

(kép: www.pedagogusok.hu)

Megérkezett a Kúria végzése a még elégséges szolgáltatás tárgyában. 
Köztudott hogy, a bíróság még a sztrájk előtt úgy döntött, hogy a Szociális Ágazati Sztrájkbizttság javaslatait fogadja el a kormányéval szemben! 

Köszönjük jogi képviselőnk kiváló munkáját!
A végzés teljes terjedelemben elérhető a csatolmányból.

Előzmények itt és itt!

A mai napon folytatták tárgyalásaikat a Kormány és a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság képviselői. 
 
Az ülésen megállapodás született abban, hogy a módosított sztrájkkövetelések bölcsődéket illető külön vonatkozásai miatt a család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár, Fűrész Tünde is bekapcsolódik a tárgyalásokba.
Az ülésen a felek közösen értelmezték a módosított sztrájkköveteléseket. A kormányzati álláspont változatlanul elutasító a munkaközi szünet szociális ágazatra történő kiterjesztésében, azt az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács hatáskörében kívánják átfogóan rendezni. A Sztrájkbizottság előzetes tájékoztatást kapott a jövő évre tervezett bérpolitikai intézkedésekről is: A fizetések kiindulópontja a következő évben is a közalkalmazotti bértábla marad, az ágazati- és a kiegészítő pótlékok összevonásra és megemelésre kerülnek. Az emelés mértéke a Kormány közeljövőben várható döntésétől függ. A középfokú végzettségű kisgyermeknevelők számára a jövő évtől százalékosan két-számjegyű emelést jelentő bérintézkedés várható, amelynek részleteit előreláthatólag két héten belül, újabb egyeztetés keretében ismertetik.
 
Budapest, 2016. április 25.
Szociális Ágazati Sztrájkbizottság

A Kormány tegnapi bejelentése szerint a 2017. évi költségvetési tárgyalásokon a Kormány döntött arról, hogy rendezzék a középfokú végzettségű kisgyermeknevelők bérét is, ennek részleteiről még egyeztetnek a szakma képviselőivel.

Sajnálatosnak tartjuk, hogy a tegnapi bejelentés kapcsán sem a Szociális Ágazati Sztrájkbizottsággal, sem a bölcsődei dolgozók reprezentatív szakszervezetével semmilyen egyeztetés nem történt. Elfogadhatatlan számunkra, hogy az ágazat több mint 80.000 dolgozójának bérrendezésére semmilyen kormányzati szándék nem mutatkozik!

A bérrendezésre vonatkozó, 2016. április 12-én módosított követelésünkre a kormány sztrájktárgyalásokra kijelölt képviselője érdemi választ nem adott. Az ágazati érdekegyeztető tárgyalások 2015 végén megkezdődtek ugyan, de abból több, az ágazatban jelentős taglétszámmal rendelkező érdekképviselet kimaradt. A munkaközi szünetre vonatkozó követelésünk teljesülése biztató jelek után ugyancsak veszni látszik. Megkezdődött ugyanakkor a sztrájk jogszerűségének kétségbe vonása a minisztérium és egyes fenntartók részéről.

A tegnapi, minden konkrétumot nélkülöző kormányzati bejelentést nem tudjuk másként értékelni, mint a kormány megosztó politikájának újabb tanújelét, és mint olyan eszközt, amely alkalmas arra, hogy elbizonytalanítsa az ágazati sztrájkban részt venni kívánó dolgozókat.

A követeléseink nyomatékosítására, április 20-ára meghirdetett sztrájkot megtartjuk.

Bővebb indokolás a bejegyzés címére kattintás után olvasható.

A teljes közlemény nyomtatható verzióban itt!

Oldalak

Üdvözöljük! (bővebb tartalomért regisztráció után lépjen be)


Amennyiben regisztrálni szeretne kattintson a linkre: Regisztráció


Köszöntjük Koppány nevű olvasóinkat!

Szavazás (csak regisztrált felhasználók!)

Egyetért-e a szociális ágazatban dolgozók béremelésének elodázhatatlan szükségességével? (Csak regisztrált tagi felület!)
igen
97%
nem
3%
nem tudom
0%
Összes szavazat: 66

Találj meg minket a Facebook-on

Hirdetés