Nemzetközi

A korai évek az emberi életben a legformatívabbak, és nagymértékben befolyásolják az emberek oktatási, foglalkoztatási és integrációs kilátásait.
A korai gyermekkori oktatás és gondozás alapja a további tanulásnak, és hatékony befektetés az oktatásba és a képzésbe. A magas színvonalú szolgáltatások elengedhetetlenek az oktatási eredmények javításához, és minden résztvevőnek, különösen a hátrányos helyzetűekből származó gyermekek egyenlő indulásához.
Ezért hangsúlyozza a Szociális Jogok Európai Pillére, hogy a gyermekeknek joga van a megfizethető gyermekkori oktatáshoz és jó minőségű ellátáshoz.
 
Az Európai Bizottság javaslatokat tett a magas színvonalú gyermekkori oktatási és gondozási rendszerekről szóló Európai Tanácsi ajánláshoz, amelyben a következőket célozza meg: 
- Közös uniós szintű megértés kialakítása a jó minőségű szolgáltatásnyújtásról. Ez viszont elősegíti a nemzeti reformokat és elősegíti a társadalmi befogadást a tapasztalatok és a jó gyakorlatok cseréjének megkönnyítésével.
- Támogassa az uniós tagállamokat azon erőfeszítéseikben, hogy javítsák a korai gyermekkori oktatási és gondozási rendszereik hozzáférhetőségét és minőségét. Ez magában foglalja az uniós finanszírozás rendelkezésre bocsátását a szolgáltatások elérhetőségének és minőségének javításához, valamint a mérföldkövek és célok felülvizsgálatához.

Az Európai Tanács javaslata, amely a magas színvonalú koragyermekkori nevelés és gondozást biztosító rendszerekről szól, most már magyarul is elérhető (ld. a link alatt!).
Az anyag 2018. május 22-én véglegesített tervezet (ajánlás+melléklet). Ez a munkaanyag 2019 májusában kerül véglegesítésre a tervek szerint.

Az EURÓPAI TANÁCS AJÁNLÁSA a magas színvonalú koragyermekkori nevelést és gondozást biztosító rendszerekről.
Az ajánlás
melléklete.

 

Január 28-31. között nemzetközi tagtoborzó képzés volt Brüsszelben az ETUI (Európai Szakszervezeti Intézet) és EPSU (Európai Közszolgálati Szakszervezeti Szövetség) szervezésében.

A képzésről szóló összefoglaló a címre kattintva elérhető.

Az  ETUI (Európai Szakszervezeti Szövetség Oktatási Intézete) szervezésében és az Európai Unió támogatásával ifjúsági vezetőképzés került megrendezésre. A három  hétből álló képzéssorozat első állomása  Madrid volt, 2018. október 22-e és 26-a között. A képzésnek az egyik legnagyobb spanyol szakszervezet, az UGT iskolája adott otthont. 16 országból 23 fiatal szakszervezeti tag vett részt az eseményen. Magyarországot Zsigó Judit képviselte.

További részletek olvashatók a főcímre kattintva.

Konföderációnk, a SZEF-en keresztül lehetőségünk volt részt venni a Szociális Jogok Európai Pillérével kapcsolatos nemzetközi, háromnapos képzésen Brüsszelben. A kurzus alapvető célja az volt, hogy még jobban megismerjük a szociális pillér alapelveit, valamint vizsgáljuk meg azt, hogy a szakszervezetek miképpen játszhatnak aktív szerepet a megvalósításban.

Az ETUI szervezésében és finanszírozásában megvalósult rendezvény 2018. október 9 - 12. között került megrendezésre több ország (Lettország, Csehország, Szlovákia, Olaszország és Magyarország) szakszervezeteinek résztvevőivel.

A képzés során feladatunk volt, hogy egy valódi megvalósítható cselekvési tervet állítsunk össze, amelyet hazahozva, mint szakszervezet meg tudunk valósítani. A cél egy olyan részletes program kidolgozása, mely ismertebbé teszi a szociális pillér 20 alapelvét Magyarországon is, tudatosítja a munkavállalókban, hogy nekik is tenniük kell a saját jövőjük érdekében.

Az akciótervet, melyet közösen dolgoztunk ki, nemzeti és európai szinten is megterveztük, rövid- és hosszú távú megvalósítási terveket készítettünk. Természetesen ezeket próbáltuk a realisztikus, azaz a „magyar valóságba” helyezni és olyan elemekkel megtölteni, amely nem csak papíron mutat szépen. 
Itt említeném meg, hogy a résztvevő két magyar konföderáció képviselői sikeresen tudtak ezen együtt dolgozni. Olyan anyagot sikerült létrehozni és bemutatni, mely elnyerte a jelenlévők és a trénerek tetszését is.

A kidolgozott terv megvalósítását elkezdtük, remélhetőleg találkozhatnak vele Önök is hamarosan.
A képzésről való részletesebb beszámoló a bejegyzés címére való kattintás után érhető el.

 

Szűcs Viktória BDDSZ elnöknek máltai tartózkodása során váratlan lehetősége adódott, hogy udvariassági látogatást tegyen Marie-Louise Coleiro Precánál, Málta köztársasági elnökénél, hivatalában. Ez a találkozó azért volt különösen érdekes, mert a máltai köztársaság elnök nő, és pályafutását szakszervezeti vonalon kezdte, majd politikai pályára lépett. Marie-Louise Coleiro Preca 40 éves politikai karrierje alatt számos fontos tisztséget töltött be a Munkáspártban.
Köztársasági elnökként hivatali munkája mellett az egyik legfontosabb tevékenységének tartja, hogy jótékonysági rendezvényeket szervezzen, illetve támogasson, különösen azoknak a gyermekeknek, akik különféle kihívásokkal küzdenek.

Rövid bemutatkozás után, Szűcs Viktóriának lehetősége nyílt megvitatni számos témát Marie-Louise Coleiro Preca köztársasági elnökkel:

Mindketten egyetértettek abban, hogy fontos a nők munkaerőpiacra való visszatérésének támogatása - a szülési szabadság után -, ebben az nyújtana segítséget, ha a tagországok minden szükséges erőfeszítést megtennének, hogy teljesítsék a barcelonai célokat. 

(A barcelonai célkitűzések megvalósulásával kapcsolatban korábban itt írtunk.  A 2010-re meghatározott célok megvalósulását vizsgáló Európai Bizottsági jelentés megállapította, hogy az EU-28-ak átlagban elérték ugyan a 33%-os célkitűzést a 0-3 éves gyermekek bölcsődei ellátásának biztosításában, de a fejlődés ellenére is nagy különbségek vannak az egyes tagországok között. A magyarországi bölcsődei hozzáférés a 2016-os összesített (bölcsőde, családi napközis) adatok alapján 15,6%.)

Abban is egyetértettek, hogy a nemek között még mindig fennálló bérszakadék hátrányosan különbözteti meg a nőket; ezért azt fel kell számolni. Emellett fontos lenne, hogy több nő vállaljon közszereplést, ezzel is elősegítve az egyenlőség biztosítását. Mindketten elismerték, hogy támogatni kell a nők jogait; azonban a köztársasági elnök határozottan hangsúlyozta, hogy az emberi jogok feltétel nélküli biztosítása mindenki számára létfontosságú.

 

2018. június 12-én Brüsszelben tanácskoztak az Európai Uniós szociális parnerek (Munkaadók - Munkavállalók -  EU Bizottság) képviselői, amely eseményen Magyarországról egyedül Szűcs Viktória (SZEF ügyvivő, BDDSZ elnök) vett részt.
A tanácskozáson a 22 országból érkezett 80 résztvevőnek lehetősége volt a 8 fős EU-s intézményi képviselőkkel eszmét cserélni.

A szeminárium keretén belül  bemutatásra került, hogy a nemek közötti bérszakadék az EU átlagában 16 %-os. A bérkülönbség állandó, a fizetésbeli diszkriminációk miatt, továbbá az üvegplafonhatás, a munkaerőpiacról való kirekesztettség, a munka- és a családi élet egyenletlensége, az aláértékelt női munka, a tradíciók ill. sztereotípiák okán.

A  nemek közötti bérkülönbség kezelésére az Európai Bizottság 2017-2019-re egy holisztikus megközelítésű akciótervet fogadott el, amely nyolc intézkedésből áll (részleteket ld. a csatolmányban). A szociális partnerek fontos szerepet játszhatnak a végrehajtásban, amelyek segítik a Gender Pay Gap (nemek közötti bérkülönbség) megszűntetését.
A szeminárium keretében betekintést kaphattak a résztvevők a belga, a német, a dán és a finn intézkedésekről, jó gyakorlatokról, amelyek a nemek közötti bérkülönbség leküzdését szolgálják.

Országonként változó a gyermekek és más eltartottak (idősek, fogyatékosok) gondozása és a munkában való részvétel, ezért a nemek közötti egyenlőség kezelése nem csak egy fontos érték, hanem egyben gazdasági szempontból is fontos. A magas színvonalú gyermekgondozási intézmények elérhetősége és megfizethetősége javíthatja a nemek közötti egyenlőséget, és segítheti a nőket a munkaerőpiacra való bejutáshoz és előrelépéshez.  

Az Európai Bizottság képviselője több ponton idézett a legfrissebb, Barcelonai célok megvalósulását vizsgáló jelentéséből
A jelentés megállapítja, hogy az EU-28 átlagában elértük ugyan a 2010-ben megfogalmazott 33%-os célkitűzést a 0-3 éves gyermekek bölcsődei ellátásának biztosítására, de a fejlődés ellenére is nagy különbségek vannak az egyes tagországok között. Itt kell megemlítsük, hogy a magyarországi bölcsődei hozzáférés a 2016-os összesített (bölcsőde, családi napközis) adatok alapján 15,6 %; azaz a lefedettségi adataink az EU átlagának kevesebb mint felét, mutatják.

A jelentésben foglaltak szerint a gyermekgondozás igénybevételét 3 tényező határozza meg, ez pedig a megfizethetőség, hozzáférhetőség és a minőség. 
Megfizethetőség: A gyermekgondozási költségek terén maximum a nettó családi átlagjövedelem 15% -a lenne elfogadható, a tényleges kiadások viszont országonként igen eltérőek.
A hozzáférhetőség ismérvei: nyitvatartási órák/napok száma, távolság az otthontól, nyelvi azonosság, speciális szükségletű gyermekek befogadása. 
Magas minőségű gyermekgondozás biztosítása a gyermekek szempontján túl meghatározó abban, hogy a szülők eldöntsék, hogy gyermekeik részt vehetnek-e egy kora gyermekkori gondozásban.

Az Európai Bizottság minden évben közzéteszi az országjelentéseit és az ajánlásait. A magyarországi jelentés elérhető itt!

Az Európai Tanács egy megfizethető és magas színvonalú gyermekkori oktatás és gondozás biztosítását ajánlja, mindezt elérhető áron és magas színvonalon. Álláspontja szerint fontos lenne egy minőségi keret létrehozása, hogy ösztönözze a tagállamokat a stratégiai gondolkodásban. A minőségi keret ismérvei: jó kormányzás, adekvát alapok, szakmailag jól képzett munkaerő, jó munkahelyi kondíciók, gyermekközpontú ellátás, rendszeres értékelés, monitorozás, megfelelő hozzáférés, elérhetőség, megfizethetőség és befogadás.

A délután folyamán Máltáról,  Malmőből,  Olaszországból, és belgiumból érkezett előadók ismertették az országuk gyermekgondozási (bölcsődei) tapasztalatait, problémáikat és jó gyakorlataikat.

Az esemény zárásaként megfogalmazásra került, hogy 370 milliárd eurót költött az EU a bölcsődékre. Továbbá, hogy jelen idősödő társadalmunkban szembe kell néznünk a demográfiai kihívással is, ami kihat az idősgondozásra és a gyermekgondozásra egyaránt. A szociális terület egy munkahely-létesítő szektor minden értelemben, ezért az ágazatba történt befektetések többszörösen megtérülnek.  A munka-, és a családi élet egyensúlya az OECD országokban globális témaként kezelendő.  Fel kell ismerni, hogy a női egyenlőség kulcsa a gyermek-, és az idősgondozás biztosítása. Ezért a gyermekgondozási ellátások fontosak, de önmagában a gondozás nagyon fontos téma, a Barcelonai célok felülvizsgálata szükséges a következő években, amit be kell illeszteni a munkaprogramba.

Többször is kihangsúlyozásra került, hogy tisztességes fizetés, jó munkafeltételek szükségesek a (bölcsődei) gondozásban dolgozók számára, illetve, hogy elérhetőek, megfizethetőek legyenek az ellátások. Továbbá javasolt, hogy több férfi bölcsődei dolgozó legyen a szektorban, ami egyelőre nagy kihívás. Illetve, hogy a holisztikus és integrált megközelítése a gyermekellátásoknak kiemelten fontos lenne minden tagállamban.

Az előadások, tanulmányok linkjeit is tartalmazó részletes, képes beszámoló elérhető a csatolmányból.
 

 

Az EPSU évente megrendezésre kerülő két napos regionális ülésének első blokk női szeminárium részében a prágai nyilatkozatból ihletettek a szakszervezeti vezetők, akik támogatták a nemek közötti bérszakadék kezelését a közép-európai országokban. Élénk vitát folytattak a különböző helyzetek elemzésével, és megtárgyalák, hogy a legjobban hogyan lehet a szakszervezeti ügyeket kezelni. Az EPSU-tól Richard Pond gazdagítva a vitát, bemutatta az EPSU kutatási projektjének főbb eredményeit az egyenlő bérezésről. Ezek a lesújtó eredmények is megerősítik annak fontosságát, hogy a politikai és a szakszervezeti életben napirenden kell legyen a férfiak és a nők közötti egyenlőség témája. „Szakítsunk a múlttal”.

A régió szakszervezeteinek helyzete az autoriter szélsőjobb pártok által számos országban továbbra is nehézségekbe ütközik a szakszervezetek és a munkavállalók jogainak megkérdőjelezésével és a közszolgáltatások alulfinanszírozásával, például a kulturális szolgáltatásokban, a gyermekgondozásban és a közigazgatásban. Az EPSU álláspontja a nyugat-balkáni EU-stratégiára vonatkozóan közös iránymutatással szolgál kormányaink és munkáltatóink befolyásolására. A kollektív tárgyalások erősítése ágazati szinten is közös igény. A legtöbb szakszervezet jelezte a nehéz kapcsolatát a kormányokkal. A résztvevők elismerték, hogy a szakszervezetek töredezettsége és az együttműködés hiánya akadályozza hatékonyságunkat a szakszervezetek erejének megteremtése és a célok elérése érdekében. A partnerek beszámoltak arról, hogy a bosznia-hercegovinai helyzet nehéz a különböző entitások között.

Ezt követően, a szakszervezeti vezetők megvitatták a Jan Willem Goudriaan főtitkárral a jövő évi EPSU-kongresszus előkészítését. A programterv: „Küzdelem mindenki jövőéért” cselekvési terv széles támogatást kapott. Majd a kongresszuson való részvétel, az EPSU-státuszok finanszírozása és módosításai is megvitatásra kerültek.

A találkozó Szarajevóban, 2018. június 26-27. között zajlott. A "közép-európai régióba" Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Csehország, Magyarország, Koszovó, Macedónia, Montenegró, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia szakszervezetei tartoznak. A találkozót a Friedrich Ebert Stiftung Alapítvány támogatta.
 
 
 
 

Mellékletek:
Az ülésről készült részletes beszámoló
A magyar országjelentés prezentációja
A magyar országjelenés doc. formátumban
Az EPSU összefoglaló (angol)

 

EPSU (Közszolgálati Dolgozók Szakszervezeteinek Európai Szövetsége) szolidaritását fejezi ki a BDDSZ, KKDSZ és a HVDSZ2000 tagjaival a béren kívüli juttatások megreformálása elleni tiltakozásuk kapcsán.

Penny Clarke EPSU főtitkárhelyettes levele itt olvasható.

 

 

EPSU konferencia, Brüsszel 2018. Június. 6-7

A minőségi foglalkoztatás és szolgáltatások a gyermekgondozás közszféra terültén

Az EPSU által megszervezett 2 napos nemzetközi konferencián hárman vettünk részt Brüsszelben, Szűcs Viktória BDDSZ elnök és két ifjúsági bizottsági tag, (Zsigó Judit és Lőrincz Noémi)A konferencia első napján a regisztrációt követően a program menetét ismertette Jan Willem Goudriaan.  24 országból több mint 70 szakszervezet képviselői vettek részt a konferencián...

 

Tovább...

Oldalak

Üdvözöljük! (bővebb tartalomért regisztráció után lépjen be)


Amennyiben regisztrálni szeretne kattintson a linkre: Regisztráció


Köszöntjük Bánk és József nevű olvasóinkat!

Szavazás (csak regisztrált felhasználók!)

Egyetért-e a szociális ágazatban dolgozók béremelésének elodázhatatlan szükségességével? (Csak regisztrált tagi felület!)
igen
97%
nem
3%
nem tudom
0%
Összes szavazat: 66

Találj meg minket a Facebook-on

Hirdetés